loading

Kotły na biomasę

Kotły na biomasę – który wybrać?

Opał, który wykorzystywany jest w kotłach centralnego ogrzewania, może być bardzo różny. Jednak wśród tych, które zyskują coraz większą popularność, coraz mocniej da się zauważyć trend na biomasę. Czym są i czego możemy się spodziewać wybierając kotły na biomasę?

Istnieje przeświadczenie, że w kotłach można palić wszystkim tym, co mamy pod ręką. To oczywiście błędne przeświadczenie, które wzięło się prawdopodobnie stąd, że kotły często są mylone z tradycyjnymi piecami grzewczymi. Te mogą przyjąć wszystko, ale nie powinny ze względu na to, co podczas spalania dostaje się do powietrza. Palenie śmieciami czy materiałami, które nie są do tego przeznaczone to nie tylko błąd, ale także coś, co naraża nas na poważne konsekwencje finansowe. Korzystając więc z kotłów, należy zapoznać się z ich właściwościami tak, by ich zwyczajnie nie zepsuć.

Kotły na biomasę

Kocioł na biomasę, jak sama nazwa wskazuje, przystosowany jest do wyjątkowego materiału, jakim jest biomasa. Sama biomasa to odnawialne źródło energii, które podatne jest na wszelkiego rodzaju naturalne rozkłady. W skład biomasy może więc wchodzić to, co jest pozostałością po np. przemyśle rolnym. Wśród rodzajów biomasy znajdziemy więc takie produkty jak owies czy słomę. Ciekawe jest to, że biomasą jest także np. brykiet drzewny. Specjalną wersję brykietu niedrzewnego spalimy m.in. w kotle produkcji Metal-Fach AGRO SE 45-52 przeznaczonym do górnego spalania.

Wśród kotłów, które spalają biomasę, można znaleźć także takie, gdzie bez trudu spalimy wspomniany już owies. Jednak w tym przypadku konieczne jest posiadanie dobrego opału. Im mniej zawilgocone, tym lepsze ma właściwości. Warto wziąć także pod uwagę to, że taki opał może spowodować trochę problemów. W szczególności, kiedy dojdziemy do etapu czyszczenia. Jeżeli więc mieszkamy w mieście i nie mamy takie prostego dostępu do owsa, warto zastanowić się na innym rodzajem urządzenia do centralnego ogrzewania.

Co spalać w kotle?

W nowoczesnych kotłach można spalać także agropellet. Sam pellet to nazwa, która odnosi się do odnawialnego paliwa w postaci granulatu. Agropellet powstaje w wyniku odpadów z produkcji leśnej oraz rolnej (np. z ziaren zbóż). Warto zaznaczyć, że taki rodzaj opału jest jednym z tańszych, a już na pewno tańszy od pellet drzewnych.

Bardzo ważne jest to, że korzystając z opału biomasowego, nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Kotły, które korzystają z agropelletu i podajnika są niemal bezobsługowe, a to oznacza, że po zasypaniu podajnika, użytkownik nie musi się już niczym przejmować przez kilka dni. Jak więc widać, to nie tylko oszczędność czasu, ale także i finansów. Wśród kotłów, które warto polecić jest AGRO SMART PLUS od Metal-Fach, który ma także dodatkowy ruszt stalowy pozwalający na spalanie innego rodzaju biomasy, a mianowicie brykietu.

Oferta Metal-Fach to nie tylko AGRO SMART PLUS i najlepiej zapoznać się z nią w całości. Profesjonalna obsługa firmy pomoże w dobraniu odpowiedniego kotła, a tym samym na oszczędzeniu nam kłopotów w przyszłości. Dodatkowym atutem będzie to, że wybierając kocioł na biomasę, dbamy o środowisko.

Projekt i wykonanie GLIDER